K200 - Stacje oczyszczania wody

Stacja oczyszczania wody 4 zbiornikowa

Stacja oczyszczania wody 4 zbiornikowa
Producent: Łukomet
Model: K200, N4
Opis produktu
Przeznaczenie
Stacje oczyszczania wody przeznaczone są do filtrowania wody używanej w ogrodnictwie i szkółkarstwie do nawodnień kropelkowych i mikrozraszaczowych z zanieczyszczeń frakcją mechaniczną. W zależności od stosowanych wsadów filtracyjnych piaskowych lub żwiro­wych filtr oczyszcza wodę z zanieczyszczeń mechanicznych mineralnych ta­kich jak drobiny piachu, mułu, oraz biologicznych takich jak glony i mikroor­ganizmy słodkich wód powierzchniowych. Z odpowiednim drobnoziarnistym wsadem używane są również do filtrowania wód głębinowych po uprzednim napowietrzeniu w systemach odżelaziaczy. Z reguły pracują jako filtry pospieszne w instalacjach ciśnieniowych o ciśnieniu nie wyższym niż 0,6 MPa.
Budowa i zasada działania
Na podstawie z kształtowników stalowych posadowione są 4 zbiorniki, które są głównym elementem roboczym stacji. Zbiorniki z wbudowanymi dyszami filtracyjnymi posiadają dwuwarstwowy wsad filtracyjny. Gruboziarnisty żwir pokrywa 3 cm warstwą powierzchnię dysz filtracyjnych służąc jako oparcie dla drobnoziarnistego wkładu filtracyjnego. Na zbiornikach zamontowane są zawory hydrauliczne sterujące przepływem. Do zaworów dołączona jest armatura PE, z przyłączem, odpowietrznikiem i manometrem, stanowiąca kolektor dolotowy. U spodu zbiorników na wyjściu przyłączona jest armatura PE stanowiąca kolektor wylotowy, który zakończony jest zaworem odcinającym. Za zaworem zainstalowano zestaw fertygacyjno doczyszczający: kolektor ze stali nierdzewnej, filtr dyskowy (1 lub 2) z szybkozłączem i inżektor z bajpasem. Pracą zaworów hydraulicznych zarządza sterownik elektroniczny.
Strumień zanieczyszczonej wody tłoczonej przez kolektor dolotowy, rozdzielany jest równomiernie na zbiorniki, przepływa przez złoże pozostawiając większe zanieczyszczenia, przepływa przez filtr dyskowy dla dokładniejszego filtrowania i opuszcza stację. Płukanie filtrów odbywa się sekwencyjnie, po kolei dla każdej sekcji. Może być załączanie z manometru różnicy ciśnienia po osiągnięciu różnicy ciśnień (0-1,0 bar) między kolektorami lub po odliczeniu przez sterownik zaprogramowanego czasu między cyklami (0-24h). Po otrzymaniu sygnału o płukaniu przestawia się zawór hydrauliczny 3-drogowy na zbiorniku 3. Surowa woda filtruje się przez zbiorniki 1-2 i czystą wodą płukany jest zbiornik 3. Brudna woda wydobywa się przez zawór na 3 zbiorniku na zewnątrz układu. Po przestawieniu samoczynnym zaworów podobnie płukany jest pojedynczo zbiornik 2 i 1. Dla uniknięcia anomalii na instalacji nawodnieniowej związanych ze spadkiem ciśnienia poza filtrami, podczas płukania samoczynnie włącza się zawór odcinający wypływ. Filtry żwirowo piaskowe łączone są w baterię filtrów. Ze względu na optymalizację procesu płukania najwłaściwszym jest stosowanie w jednej baterii dwóch lub więcej filtrów. Stosowanie pojedynczego filtru wymusza płukanie go brudną wodą lub zainstalowanie zbiornika hydroforowego na czystą wodę. Przedstawiona stacja jest podstawową jednostką minimum, którą można rozbudować lub wzbogacić np. o własną pompownię lub podwozie
Dane techniczne:
Nr kat.
Kolektor
Średnica zbiornika
Pow. filtracji
Przepływ przez wsad żwirowo piaskowy        piaskowy
Wymiary
Dł./Szer./Wys
Masa na sucho
[mm]
[dm2]
do wód powierzchniowych
do odżelaziaczy
[cm]
[kg]
K200,N43
Stal ocynkowana
35”-900
2x64
120 m3/h
22 m3/h
600/100/217
~2700

Parametry
Podstawowe
Wydajność [m3/h]:120
Ilość zbiorników [szt]:4
Średnice zbiorn. [mm]:900
Sterowanie:automatyczne
Pliki

Kontakt

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Łukomet.